Na co si dát pozor při nákupu repasovaného notebooku - bezajtaka.cz

Na co si dát pozor při nákupu repasovaného notebooku

Repasované notebooky jsou vhodným řešením, pokud chcete za nižší cenu získat výkonnější počítač a netrváte na novém. Nenechte se zlákat jen nízkou cenou a marketingovými akcemi, ale dejte si na výběru záležet. Přinášíme vám 8 tipů, na co si dát pozor a čemu při nákupu věnovat největší pozornost.

Kupuji opravdu repasovaný počítač?

Dejte si pozor na rozdíl mezi repasovaným počítačem a použitým počítačem z bazaru nebo na inzerát.
Repasované notebooky bývají většinou vyřazené firemní počítače, které prošly testováním, jsou plně funkční, mají nově nainstalovaný operační systém a jsou prodávány se zárukou.
Použitý bazarový notebook odbornou kontrolou neprošel a nemá žádnou záruku. Může být vadný, poškozený, zavirovaný a může v něm být nainstalovaný nelegální software.
Koupi notebooku z druhé ruky nedoporučujeme.

Kategorie zboží

Většina repasovaných notebooků je prodávána v kategorii A (vzhledově zachovalý), pokud je opotřebení větší, je notebook zařazen do kategorie B. Všechny vady musí být uvedeny v popisu zboží. Žádná z těchto vad nesmí mít vliv na funkčnost a důvodem pro uplatnění reklamace jsou i skryté vady.

Možnost změny základní konfigurace

Většina prodejců za příplatek nabízí možnost výměny některých součástek. Nejčastěji disku a paměti. Pokud má vámi vybraný notebook disk HDD, doporučujeme vyměnit ho za rychlejší SSD, který je dnes u počítačů standardem. Velikost pak zvolte dle vašich minimálních požadavků na úložiště a cenových možností.

Výbava a portové rozhraní

Může se jednat o 5 až 10 let starý počítač a v době jeho výroby byly jiné standardy než dnes. Staršímu notebooku může například chybět HDMI port pro propojení s televizí nebo webkamera.

Příslušenství

Základním dodávaným příslušenstvím je nabíječka, ostatní si většinou musíte koupit zvlášť. Doporučujeme rovnou dokoupit všechny potřebné kabely a redukce.

Kvalita a rozlišení displeje

Displej bývá častou slabinou repasovaných notebooků. Může mít vadný pixel nebo škrábanec. Jeho výměna je drahá, proto je většinou původní. Případné vady by se měly odrazit v ceně i v deklarované kategorii zboží. Rozlišení vybírejte co největší, ideálně Full HD.

Kapacita baterie

Baterie může být dalším slabým místem repasů. Někteří prodejci garantují minimální kapacitu baterie (například 60% původní kapacity) nebo baterii rovnou vymění za novou. Pokud není stav baterie uveden v popisu zboží, vždy si jej u prodejce ověřte.

Záruka

Prodloužená záruční doba je dobrým ukazatelem, že je notebook v pořádku. Standardně mají repasované notebooky záruku jeden rok. Pokud prodejce nabízí 24 měsíců, je notebook pravděpodobně ve velmi dobrém stavu.

Máte obavy, že se vám nepodaří vybrat dobrý notebook? Klikněte a vyplňte dotazník níže a my vám s výběrem zdarma pomůžeme.

Ke stažení

Profesionální informatika
do domácností a menších
firem.

Profesionální informatika do domácností a menších firem.

Copyright © 2020 bezajtaka.cz